Hejsa, Namaste, Sawatdii !!

DANSK | ENGLISH
    START         BERETNINGER (12)         FOTO (66)         INFO         GUEST LOG (48)    
        
Menneske i flammer
Skrevet af sabrinaogstine @ KATHMANDU, NEPAL
28. SEPTEMBER 2007 @ 11:38 (GMT+1)
Dag 9 af 113
Da vi var ude og spise i gaar aftes, moedte vi nogle soede canadiere som vi havde snakket med paa en bar nogle aftener forinden. De spurgte om vi ikke havde lyst til at moede dem senere paa en bar, Jazz Upstairs, som deres ven lige havde aabnet. Saa vi (alle pigerne) tog tre cykel-taxier hen til baren. Det var virkelig sjovt (og lidt farligt fordi de tre cykelmaend besluttede sig for at koere om kap i moerket). Ham Nete og Lise koerte med, spurgte om ikke de havde lyst til at proeve at koere, og det ville Lise gerne - hun var hurtigere end vores cykelmand - se billedet.
I dag har vi vaeret rigtig travle. Vi har vaeret paa sightseeing nogle forskellige steder. Vi har vaeret i Pashupathinath hvor man braender afdoede mennesker. Da vi kom, braendte der et baal paa flodbredden, saa vi troede foerst at de var ved at ofre en boeffel, indtil vi det gik op for os at det der stak ud fra baalet var en fod og en arm!! Paa et tidspunkt roeg der et ben ud af baalet og den afdoedes soen loeftede benet op med en tang og lagde det langt ind i baalet igen (se billede). Mens vi stod helt forargede og saa paa, sad der en masse lokale mennesker paa den anden flodbred og snakkede og spiste deres frokost, uden overhovede at aense at et doedt menneske stod i flammer fem meter fra dem.
Bagefter besoegte vi en skole, hvor vi blev vist rundt i alle klasserne af en lille inder-rektor med en meget lys stemme.
Paa loerdag forlader vi Kathmandu, for at rafte, trekke, og ride paa elefanter. Vi vender foerst tilbage den 7., og saa skal vi nok uploade en masse saftige billeder :-)
      
1 KOMMENTAR REGISTRERET
» Skriv din kommentar herunder for at deltage i debatten
VISNING EMNER PER SIDE SORTER EFTER
HILSEN FRA DANMARK
skrevet af onkel carsten (GÆST) 30. september 2007 @ 20:34
håber i har det godt og hygger jer pas godt på jer selv skriv hvis du mangler noget
KOMMENTER DENNE REJSEBERETNING
» For at forhindre misbrug bliver din IP 216.73.216.65 gemt, nÃ¥r du skriver en kommentar.
DIT NAVN
OVERSKRIFT
DIN KOMMENTAR
anslag tilbage til din kommentar.
Ja, tak. Send mig en email, når der bliver skrevet nye kommentarer.
REJSEBERETNINGER
Loggen indeholder i alt 12 rejseberetninger, hvor den seneste beretning blev tilføjet .
© Copyright http://sabrinaogstine.tlog.dk. Materialet må ikke gengives uden tilladelse.
Dette site er en del af TLOG.DK - Travel Logs for Travel Folks! - Få din egen gratis Travel Log
Har du kommentarer til TLOG.DK kan du kontakte os her.
    Skriv dit brugernavn eller din emailadresse her.
           Skriv dit password her. Har du glemt det, så klik på spørgsmålstegnet.
    Opret et gratis medlemsskab af tlog.dk