|
Kaere alle!
En sidste hilsen fra Vietnams hovedstad Hanoi, hvor turen gik til efter Hue.
Hanoi er storby med stort S! Trafikken i Vietnam er generelt hektisk, men her er den vanvittig! Der er taxa’er, cyclo’s (cykeltaxa’er), cyklister, gaaende og ikke mindst et vaeld af motorcykler og scootere! Og alle har travlt og skal frem nu og her - det hoeres tydeligt paa den konstante dytten og baatten i gaderne. Vi synes nu selv, at vi er blevet ret gode til at begaa os i trafikken: frygtloest krydser vi veje og straeder! Man skal bare blive god til at lukke af, og gaa, saa skal de andre nok enten koere udenom eller stoppe.. Vi er i hvert fald endnu staaende paa to ben hver ;)
Vi har vaeret en tur paa Halong Bay, som ligger tre timers koersel fra byen. Halong Bay er et stort bugtomraade med utroligt mange klipper og oer af limestone - meget smukt og betagende at sejle rundt i mellem! Vi var inde og se en stor grotte med drypsten undervejs. Den var utroligt flot, men det virker ikke til, at man passer saerligt godt paa disse huler - de besoegende vader gladeligt rundt og roerer ved de sarte drypsten og et enkelt kunstigt vandfald var da ogsaa at finde.. Turen gik ikke uden besvaerligheder: vi har nu faaet diskuteret en del med vietnameserne! Der var ikke ligefrem saerligt godt styr paa noget som helst fra arrangoerens side, og vi var naer ikke kommet med tilbage fra Cat Ba Island (hvor vi havde overnattet). Heldigvis var der en venlig fyr fra England, der kunne vietnamesisk og som reddede os ud af kniben! Vi er mildest talt ikke altid glade for vietnameserne..
Turen var dog ikke oedelagt, og vi havde en rigtig dejlig overnatning paa baaden hjemad. Vi havde en lille kahyt med dobbeltseng og dobbeltdyne - og en flaske thai-rom, som vi havde i tasken! Det var vaeldigt :)
Nu fordriver vi et par dage her i Hanoi igen. Det regner, hvilket ikke goer byen specielt attraktiv; man bliver fuld af mudder hver gang man bevaeger sig udendoere! I dag er gaaet med at faa ordnet det sidste shopping og derefter forfaerdes over, hvor meget vores rygsaekke vejer! Vi haaber paa at kunne snige et par ekstra kilo ubemaerket med i haandbagagen, naar vi flyver til Bangkok om et par dage.. Vi har bestilt billetter til et Water Puppet Show i morgen eftermiddag. Water Puppet Show er en traditionel vietnamesisk slags dukketeater, hvor dukkerne kommer op af vand. Saa det bliver spaendende at se!
Ellers glaeder vi os nu til at komme til Thailand og (forhaabentligt) nyde lidt sol og varme paa Ko Tao, foer vi snart vender snuden hjem igen! Vi haaber i alle har nydt paasken med god mad og hyggeligt samvaer :)
Kaerlige hilsner, Mille & Rikke
|