|
Aah.. det er alt for lang tid siden jeg har faaet mig taget sammen til at skrive, men tiden flyver af sted.. Havde min forste hjemves dag d. 1 dec.. havde ikke opdaget det var den forste for jeg stod inde i en butik og de spillede julesange.. pludselig var det jul og jeg havde glemt det.. men saa er det jo man har verdens bedste familie.. og jeg mener verdens bedste... har netop faaet de aller bedste pakker fra posthuset.. to forrygende pakkekalendre med gode sager og lige pludselig saa lugter det jo alligevel lidt at jul.. har faaet pyruskalenderen,kraemmerhuset og nissepigerne op og haenge.. og er gaaet igang med at taende lys hver aften.. Taenk man kan vaere saa priviligeret.. Derfor en kaempe tak for de fine pakker – de lyser mine dage op og goer det meget nemmere at vaere paa den anden side af jorden..
Nu til en opdatering.. hvor skal jeg starte.. hannah og sam er rejst til cairns en uge, kommer forbi et par dage i naeste uge og tager saa ellers hjem.. Maa indroemme at jeg satme kommer til at savne den toes meget.. hun er bare saa sej og dejlig, men glaeder mig over jeg allerede har min forste kobenhavnervenner.. I ojeblikket er jeg ved at goere klar til daisys cocktailparty og ved at planlaegge en tur til blue mountains.. Har jo helt glemt at fortaelle at jeg har fik tre nye flatmates i fredags.. havde vaeret paa arbejde i 14 timer og kommer hjem til en to vaerelses lejlighed som nu er forvandlet til mit gamle badevaerlse:laes rigtig rodet og en smule beskidt.. Det har nu imidlertidig vist sig at mine nye flatmates er rigtig soede og en del mere festlige en hana og christina.. heldigvis er det kun for en periode og med lidt held har jeg mit eget rum fra d. 12 december – saa indtil da der lever vi med underbukser der gaar i bro og et badevaerelse med saa mange kvindeartikler at vi kunne aabne en matas..
Derudover har jeg arbejde rigtig rigtig rigtig rigtig rigtig meget.. og idag har jeg besluttet mig for at det ikke er sundt at arbejde mellem 50 og 60 timer om ugen.. derfor har jeg en aftale med Hassan (irriterende tyrkisk chef, som muligvis slet ikke er saa slem alligevel..) i aften omkring min arbejdssituation.. se i er jo gaaet glip af hele Rougedramaet, maa jo fylde jer ind.. hassan har aabnet en ny restaurant med plads til 250 – aabningsdagen gik saa daarligt at jeg saa ham graede dagen efter.. og hans kone.. og hans manager.. og hans personale.. dertil kommer at Greg og Hannah forlod rouge og tilbage var en sindsyg mangel paa staff.. derfor har de sidste par uger mildst talt vaeret kaotiske.. men nu hvor tingene gaar bedre, saa haaber jeg at jeg maaske kunne blive til et menneske der rent faktisk sover igen.. ser i problemet med saa mange arbejdstimer er at man jo bliver noed til at skaere nogle timer i den anden ende og fordi det er temlig trist at arbejde saa mange timer bliver man jo noed til at have et rimeligt selskabsliv og tilbage er saa de timer hvor man faktisk burde sove.. har derfor levet efter mottoet: du kan altid sove naar du bliver gammel.. problemet er bare at jeg nu er blevet cirka 88 paa 3 uger og bliver derfor noed til at tage mig lidt tid til at sove..
Ellers er tingene som de plejer her i manly – har moedt en masse dejlig mennesker paa det seneste.. saa som dillon, dejlig amerikaner med fed ironi og dejlig coloradoaccent.. han har overbevidst mig om at jeg bliver noed til engang at komme til the states for at staa paa ski.. saa som hilary og chris.. to amerikaener som vi ogsaa haenger en del ud med fortiden.. hado, kok paa rouge og musiker og kunstner og det kaereste vaesen jeg laenge har moedt.. Befriende at finde en man kan diskutere verdens politik og dostojevski med..og endelig mitch (se har jo egentlig kendt ham i lang tid..) bare forst nu det er gaaet op for mig hvor skoen en gut han er.. lokkede ham til at lave mad til mig igaar og stenede film indtil kl 2 – hvor jeg havde saa ondt i maven af grin at jeg blev noed til at tage hjem.. I aften skal vi paa the bavarian bier cafe hele slaenget.. (og have den der ostrigske oel som far og lars altid drikker... hmm har glemt navnet), saa vil smutte igen.. har lovet daisy at tage med hende til waringah mall og finde plastik martiniglas i groene farver forst..
Kaempe knus til jer alle..
(Ps. Dejligt at se hele familien paa skype, maaske andre kunne foelge op paa det.. mit brugernavn er line.skytte) (Pps. Har snakket med far, altsaa kopien, og han hedder jacob og er 25.. har ikke spurgt om han er god i koekkenet, men altsaa maaske man skulle satse paa ham i stedet for det tyskergogl jeg har gang i nu??!!) (Pps. Har pt. Glemt mit kamera hos tim, saa i maa vente lidt endnu med de gode billeder..sorry..)
|